Thursday, November 27, 2014

:)

 
 
 
Rancangan Pelajaran Harian

Hari
Ahad
Tarikh
20.11.2014
Tahun
Tahun 2 Pintar
Mata pelajaran
Bahasa Malaysia
Tema
Seni dan Budaya
Tajuk
Sedapnya kuih
Masa
10.45 - 11.45 ( 1 jam )
Standard pembelajaran
2.6.1
Objektif pembelajaran
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran , murid dapat :
membaca pelbagai bahan kreatif yang sesuai untuk menambah kosa kata dan meningkatkan kelancaran bacaan.

Pengisian Kurikulum
EMK : Kreativiti dan inovasi
Nilai murni : Bersyukur
Ilmu : Kajian Tempatan
KBT : Kecergasan Pelbagai, Kontekstual
TMK :Soalan interaktif
BBM : Bahan maujud, kad gambar ( slaid ) ,lembaran kerja.

Sistem Bahasa
Tatabahasa : kata nama, kata adjektif dan kata kerja
Kosa Kata : koci, karipap, keria, baulu, tepung pelita, apam, kuih pau dan ondeh-ondeh


Langkah / Masa


Aktiviti

Catatan

Set Induksi
( 5 minit )


1.Murid melihat paparan slaid beberapa
jenis kuih tradisional.

 
video

2.Guru bersoal jawab dengan murid
untuk menguji pengetahuan sedia ada
murid berkaitan tajuk.

  


     Slaid

      Video
   (You Tube)

Langkah 1

Fasa Persediaan


( 5 minit )

1.Guru mempamerkan sejenis daun
yang biasa dilihat oleh murid melalui
slaid . –Gambar daun pandan.


2.Murid diberi peluang untuk memerhati,
memegang dan menghidu bau daun
tersebut.


3.Guru bersoal jawab tentang daun
tersebut dan kaitannya dengan kuih
tradisional.
Contoh soalan :
· Apakah nama daun ini?
· Apakah kegunaannya daun ini dalam membuat kuih tepung pelita?
· Bagaimanakah cara menggunakan daun ini?


Media -
1.Slaid
1-Powerpoint



2.Bahan maujud daun pandan



Fasa Imaginasi

Langkah 2

( 10 minit )


1.Murid melihat paparan lagu “ Kuih
Tradisional “.

2.Murid diminta menyenaraikan
nama-nama kuih yang disebutkan
dalam seni kata lagu tersebut sambil
mempamerkan slaid gambar kuih
tersebut.

3.Guru mencatat nama-nama kuih yang
telah disebutkan.

4.Murid disoal tentang cara kuih tersebut
dimasak sama ada digoreng, dibakar,
dikukus atau direbus.


Slaid
Powerpoint
Seni kata lagu

Slaid PowerpointGambar Kuih





Fasa Perkembangan

Langkah 3

(10 minit )


1.Murid dibimbing oleh guru untuk
membaca seni kata lagu yang
dipaparkan.

2.Murid membaca seni kata lagu secara
individu dan kumpulan dengan
sebutanyang betul dan lancar.

3.Murid menyanyikan lagu “ Kuih
Tradisional “berpandukan seni kata
yang dipaparkan dengan bimbingan
guru.(melodi papaku pulang dari kota)

4.Murid diminta membaca secara
bergilir-gilir nama-nama kuih dalam
senikata lagu dengan sebutan yang
betul.
5.Murid menulis jawapan di dalam
lembaran kerja mengikut kumpulan
kuih manis atau pedas.



Senikata Lagu











Lembaran kerja

Fasa Tindakan

Langkah 4

(15 minit )


1.Murid secara kumpulan kecil
berbincang dan memikirkan cara untuk
mengubah suai rasa dan bentuk kuih
mengikut kreativiti masing-masing.

2.Murid membentangkan hasil kerja
kumpulan mereka.






Pentaksiran

( 10 minit )



1)Murid membaca dialog yang telah
disediakan dengan sebutan dan
intonasi yang betul.


2)Murid mencari maksud perkataan yang
bergaris berdasarkan dialog yang
telah dibaca.


Lampiran
Pentaksiran

Pemulihan


1)Murid membaca nama-nama kuih
dengan bimbingan Guru berdasarkan
slaid yang ditunjukkan.


Slaid –Gambar Kuih

Pengayaan


1)Murid membaca frasa-frasa yang
terdapat dalam lembaran kerja
(Latihan Pengayaan)

2)Murid mengelaskan cara-cara kuih
dimasak.(kuih yang dikukus atau
digoreng)


Lembaran
Aktiviti Pengayaan

Penutup
(5 minit)

1)Murid dikehendaki menjawab soalan
interaktif (soalan aneka pilihan dan
memadankan jawapan) yang
disediakan oleh guru.



Soalan interaktif


No comments:

Post a Comment